دپارتمان خانواده

 

خانواده
روانشناسی خانواده از دهه 1960 مورد توجه قرار گرفت. روانشناسی خانواده حوزه ای تخصصی است که در آن متخصصان روان شناسی به بررسی هیجانات، تفکرات، رفتارها و کارکرد های فردی، زوجی و خانوادگی در تعامل با یکدیگر و محیط می پردازند. در این فرایند خانواده را به عنوان یک سیستم در مرکز توجه قرار می دهد. بنا بر این در کار با خانواده لازم است تاریخچه خانواده، فرهنگ، قومیت، مدرسه و سیستم های حمایتی محیط پیرامون خانواده نیز مورد بررسی قرار گیرد. بنابر این یک روانشناس خانواده ( رابطه زوج ها، روابط والد – کودک و روابط هم شیر ها)، مشکلات مدرسه و مشکلات رفتاری فرزندان در خانواده، مسایل و مشکلات مربوط به فرزند محوری، چالش های موجود در خانواده، مسایل و مشکلات شغلی اعضای خانواده و مشکلات سلامت را مورد بررسی قرار می دهند.

مشاوره پیش از ازدواج

«مشاوره پیش از ازدواج» چه کمکی به زوجین می‌کند؟
هدف اصلی مشاوره پیش از ازدواج، کمک به افراد برای انتخاب زوج مناسب است؛ این مرحله مهمترین مرحله‌ مشاوره ازدواج است زیرا جنبه‌ پیشگیری دارد و در صورت هدایت صحیح، موجب تأمین بهداشت روانی خانواده می‌شود.
نهاد خانواده یکی از نهادهای مهم اجتماعی است که با ازدواج تشکیل می‌شود لذا آموزش و مشاوره در مراحلِ قبل، حین و پس از ازدواج می‌تواند بسیار مؤثر و مفید باشد؛ آموزش در مراحل مختلف ازدواج می‌تواند از آمار ازدواجهای ناموفق و به تبع آن آسیبهایی همچون طلاق، کودک‌آزاری، خوشونتهای خانوادگی، اعتیاد، همسرآزاری و … را کاهش دهد.

خانواده درمانی

در فرایند خانواده درمانی روش های ارزیابی و تشخیصی متفاوتی به کار گرفته می شود . خانواده درمانگران با روش های مختلف مانند مصاحبه،مشاهده رفتار یا پرسش نامه ها و تکالیف، اطلاعاتی را درباره خانواده جمع آوری می کنند. وبا استفاده از این اطلاعات درباره خانواده دست به ارزشیابی و تشخیص می زنند.(کلاسلو و کلانو،1995)

زوج درمانی

یکی از روش های درمانی در مشاوره و روان شناسی است که به حل مشکلات زوجین می پردازد. در صورتی که زوجین از مشکلات روانشناختی فردی در رنج نباشند، به آنها برای حل اختلافاتشان مانند بی اعتمادی، یا روابط ضعیف زوج درمانی توصیه می‌شود.
رابطه درمانی همسران تنها محدود به حل مشکلات نمی شود. شما میتوانید از تخصص و تجربه یک روان درمانگر رابطه زوجینی به منظور بالا بردن کیفیت رابطه زناشویی تان و عمیق تر کردن علاقه تان به همدیگر بهره بگیرید. علاوه بر آن می توانید در موارد مختلف دیگری از یک متخصص رابطه درمانی کمک بگیرید.رابطه درمانی بین همسران مستلزم شرکت هر دو نفر در جلسات تراپی می باشد. ولی اگر همسر شما مایل به همکاری نباشد. شما می توانید خودتان به صورت فردی کمک بگیرید. در این صورت می توان کمک کرد که شما با تغییر در شیوه فکر و رفتار خود تاثیر مثبتی در بهتر شدن رابطه تان داشته باشید.

همسرگزینی

در هر جامعه‏ای برای گزینش همسر، بنا‌بر شرایط و مقتضیات آن جامعه، معیار‏ها و هنجارهایی وجود دارد. به بیان دیگر، همسرگزینی امری اجتماعی و تا حد زیادی تحت‌تأثیر ارزش‏های غالب در جامعه است.
از منظر مينگ تساي، همسرگزيني و ازدواج يكي از اعمال و انتخابهاي حساس و جدي براي
يك رابطة بلندمدت است كه در زندگي هر فردي اتفاق مي افتداز ديدگاه بيركلند و هلدال معمولاً به ازدواج بين همسران از يك گروه اجتماعي يكسان اشاره دارد
براساس اين اصل، افرادي كه درصدد ازدواج برمي آيند، معمولاً كسي را براي همسري
برمي گزينند كه بيشترين سطح همساني و مشابهت را با آنها داشته باشد .
همسان همسري به وسيلة زمينة اجتماعي، گروه نژادي، گروه ديني، پراكندگي منطقهاي،
جمعيت شناختي يا اجتماعي، پيشرفت تحصيلي، گروه منزلتي يا طبقة اجتماعي فرد تعيين
مي شود . بنابراين، افراد مشابه از لحاظ سن، نژاد، مذهب، مليت، تحصيلات، هوش،
سلامت، منزلت، نگرش و… به گزينش يكديگر براي ازدواج تمايل دارند.