دپارتمان توانبخشی

 

کاردرمانی:

کاردرمانی علم استفاده از فعالیت‌های هدفمند در افراد مبتلا به بیماری‌ها یا ضایعات جسمی، اختلال در عملکردهای روانی_اجتماعی، ناتوانی‌های رشدی، اختلالات یادگیری و سالمندان؛ به منظور پیشگیری از ناتوانی، حفظ حداکثر استقلال و کسب سلامتی است. رشته ای است که رویکرد های درمانی را در ۳ سطح “جسم ، ذهن، روان ” در قالب فعالیت هدفمند و معنادار ارائه می دهد. یعنی درمان بوسیله کار و فعالیت!
خدمات کاردرمانی با هدف ارتقای سلامت، و بهزیستی، و برای کسانی که دچار یا در خطر بیماری، ضایعه، اختلال، عارضه، نقص، ناتوانی، محدودیت فعالیت، یا محدودیت در مشارکت هستند، ارائه داده می‌شود.
هر کسی که برای انجام فعالیت‌های حرکتی روزانه‌ی خود دچار مشکل باشد، نیاز به کاردرمانی دارد. مثلا:

التهاب مفصل و دردهای مزمن؛
سکته‌‌ی مغزی؛
آسیب و صدمه‌‌ی مغزی؛
جایگزینی مفاصل؛
آسیب‌دیدگی نخاع؛
مشکل دید و بینایی؛
بیماری آلزایمر؛
تعادل نداشتن کافی در بدن؛
سرطان؛
دیابت‌ها؛
ام اس (M.S)؛
مشکلات روانی و رفتاری؛
فلج مغزی.
سایر بیماری‌ها و مشکلات نظیر نواقص مادرزادی، آرتریت جوانان ، اوتیسم، اختلال کم توجهی-بیش فعالی (ADHD) یا آسیب‌دیدگی‌های شدید و سوختگی نیز بعضا به کاردرمانی نیاز دارند.

گفتار درمانی:

رشته‌ای از علوم توانبخشی است که توسط یک متخصص بالینی بنام گفتار درمانگر یا آسیب‌شناس گفتار و زبان (SLP) به بررسی، تشخیص و درمان اختلالات ارتباطی، اختلالات درکی، اختلالات صوت و مشکلات بلع می‌پردازد.گفتار درمانی، یک روش مداخله زبان است که بر بهبود گفتار کودک، توانایی وی در تشخیص گفتار و غلبه بر مشکلات مانند بیان ضعیف، اختلال (تکرار صدا، کلمه یا عبارت) و اختلالات واجی و صدا، تمرکز دارد، این کمک می‌کند که کودک بتواند از طریق زبان کلامی و غیر کلامی بیان بهتری داشته باشد؛ این تمرکز بر روی تفسیر و روایی برای شکل دادن به صداها، کلمات و واج‌ها قرار دارد.

در چنین مواردی حتما کودک نیاز به گفتار درمان گر دارد.
زمانی که دیگران سخت متوجه می‌شوند که کودک چه می‌گوید. یا کودک در سخن گفتن و ترجمه افکار خود، با کلمات مبارزه می‌کند. صحبت کودک با لکنت، تکرار، طولانی شدن و بلوک‌ها مختل می‌شود. در مواردی که کودک بر روی مهارت‌های اجتماعی، مانند دوست داشتن، برقراری ارتباط مستقیم، یادگیری مهارت‌های بازی و مشارکت با دیگران دچار نقصان است.
کودگک ممکن است تلفظ کامل داشته باشد و همچنین ممکن است در خواندن نیز بسیار سریع باشد، اما آن‌ها هنوز هم می‌توانند به گفتار درمانی نیاز داشته باشند تا مهارت‌های زبان عملگرایانه خود و یا فرآیند استفاده از زبان را به درستی در سناریو‌های اجتماعی برای گفتگو، یافتن دوستان جدید و یا درخواست‌های ساده بیاموزند.
یا کودک، ممکن است به علت ناتوانی یا شرایط پزشکی، مانند؛ اوتیسم یا اختلال شنوایی نیز به گفتار درمانی نیاز داشته باشد؛ زیرا این بیماری توانایی برقراری ارتباط را تحت تأثیر قرار می‌دهد. در موارد فوق، با آسیب شناس گفتار زبان (SLP)، مشورت کنید. SLP، اغلب خدمات این کودکان را در سن نوجوانی آغاز می‌کند و طی سال‌های مدرسه ادامه می‌یابد حتی اگرکودک در یک سرویس گفتار درمانی، ثبت نام شود، ممکن است نیاز باشد که تمرینات گفتاری در خانه را برای حمایت از درمان انجام دهید.
از فواید گفتار در مانی می توان به موارد ذیل اشاره کرد
حل مشکلات تاخیر در حرف زدن، جمله بندی کودکان، مشکلات تلفظی، مشکلات لکنت و گرفتگی زبان،مشکلات لکنت و گرفتگی زبان، مشکل بلعیدن و قورت دادن غذا، مشکلات صوتی و صدا.

اختلالات یادگیری:

کودکانی که به‌طور مداوم در کارهای درسی خود با شکست مواجه می‌شوند و در عین حال درچهارچوب سنی کودکان استثنایی نمی‌گنجند. دارای ظاهری طبیعی هستند و از لحاظ رشد جسمی ،قد و وزن‌شان بهنجارند .از لحاظ هوشی اغلب عادی هستند وبه خوبی صحبت می‌کنند، و از لحاظ برقراری ارتباط کاملا شبیه دیگر کودکان هستند. این کودکان کارهایی را که والدین به آنان واگذار می‌کنند به خوبی انجام می‌دهند. لیکن توانایی لازم برای به جریان اندازی اطلاعات برای بیان کردن و به ویژه نوشتن را ندارند. پس با توجه به مشخصات کلی این دانش‌آموزان، می‌توان آن‌ها را در گروه جدیدی به نام دانش آموزان اختلال یادگیری قرار داد و گفت این دانش آموزان در یک یا چند فرایند روانی که به درک کردن با استفاده از زبان شفاهی یا کتبی مربوط می‌شود، اختلال دارند که این اختلال می‌تواند به شکل عدم توانایی کامل در گوش کردن، صحبت کردن، خواندن، نوشتن، هجی کردن یا انجام محاسبات ریاضی ظاهر شود.
در بروز علل اختلال یادگیری می توان موارد ذیل را نام برد:
*عوامل آموزشی،محیطی، روانی، بیوشیمیایی،تاخیر رشد،
روخوانی دشوار، کند و نادرست کلمات
اشکال در درک معنی آنچه که خوانده می‌شود.
مشکلات هجی کردن
اشکالات بیان نوشتاری
اشکال در یادگیری مفاهیم و معانی اعداد یا محاسبات
اشکال در استدلالات ریاضی[۳]
حتی وجود یکی از علایم بالا می‌تواند نشانگر اختلالات یادگیری باشد. از همین رو، اگر علامتی را مشاهده کردید، در اولین فرصت به متخصص رجوع کنید.